Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted by on Feb 28, 2011 in Featured, Movies | 0 comments

2011 Academy Awards – All the Oscar Winners

oscaranne-james oscar hostThe 83rd Annual Academy Awards have just concluded after a glittering ceremony in Hollywood. Hosted by the gorgeous Anne Hathaway and the equally attractive James Franco, this years’ ceremony produced no major surprises and seemed to run effortlessly.

A great opening sequence which had the hosts recreating scenes from the movie of the year nominees (and a couple of other classic films too) ultimately saw them arriving on stage in the Back to the Future DeLorean.

Big winner on the night looks to be The King’s Speech with Oscars for Motion Picture of the Year, Best Actor for Colin Firth, Director for Tom Hooper and Writing for David Seidler.

Natalie Portman collected the statue for Best Actress for her Black Swan turn, whilst The Fighter produced the both male and female Supporting Actor winners in Christian Bale and Melissa Leo.

Other major winners for most of the more technical awards (editing, sound, costumes, etc.) included The Social Network, Inception, Toy Story 3 and Alice in Wonderland.

Here are all of the major winners at the 2011 83rd Academy Awards:

Best Motion Picture of the Year

The King’s Speech(2010): Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin

Other Nominees:
127 Hours (2010): Christian Colson, Danny Boyle, John Smithson
Black Swan
(2010): Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
The Fighter
(2010): David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
Inception
(2010): Christopher Nolan, Emma Thomas
The Kids Are All Right
(2010): Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
The Social Network
(2010): Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Ceán Chaffin
Toy Story 3
(2010): Darla K. Anderson
True Grit
(2010): Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Winter’s Bone
(2010): Anne Rosellini, Alix Madigan

Best Performance by an Actor in a Leading Role

Colin Firth for The King’s Speech (2010)

Other Nominees:
Javier Bardem
for Biutiful (2010)
Jeff Bridges for True Grit (2010)
Jesse Eisenberg
for The Social Network (2010)
James Franco
for 127 Hours (2010)

Best Performance by an Actress in a Leading Role

Natalie Portman for Black Swan (2010)

Other Nominees:
Annette Bening for The Kids Are All Right (2010)
Nicole Kidman
for Rabbit Hole (2010)
Jennifer Lawrence
for Winter’s Bone (2010)
Michelle Williams
for Blue Valentine (2010)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Christian Bale for The Fighter (2010)

Other Nominees:
John Hawkes for Winter’s Bone (2010)
Jeremy Renner
for The Town (2010)
Mark Ruffalo
for The Kids Are All Right (2010)
Geoffrey Rush
for The King’s Speech (2010)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

Melissa Leo for The Fighter (2010)

Other Nominees:
Amy Adams for The Fighter (2010)
Helena Bonham Carter
for The King’s Speech (2010)
Hailee Steinfeld
for True Grit (2010)
Jacki Weaver
for Animal Kingdom (2010)

Best Achievement in Directing

Tom Hooper for The King’s Speech (2010)

Other Nominees:
Darren Aronofsky for Black Swan (2010)
Ethan Coen
, Joel Coen for True Grit (2010)
David Fincher
for The Social Network (2010)
David O. Russell
for The Fighter (2010)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

The King’s Speech (2010): David Seidler

Other Nominees:
Another Year (2010): Mike Leigh
The Fighter
(2010): Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson, Keith Dorrington
Inception
(2010): Christopher Nolan
The Kids Are All Right
(2010): Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

The Social Network (2010): Aaron Sorkin

Other Nominees:
127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy
Toy Story 3
(2010): Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit
(2010): Joel Coen, Ethan Coen
Winter’s Bone
(2010): Debra Granik, Anne Rosellini

Best Animated Feature Film of the Year

Toy Story 3 (2010): Lee Unkrich

Other Nominees:
How to Train Your Dragon (2010): Dean DeBlois, Chris Sanders
The Illusionist
(2010): Sylvain Chomet

Best Foreign Language Film of the Year

In a Better World (2010): Susanne Bier(Denmark)

Other Nominees:
Biutiful (2010): Alejandro González Iñárritu(Mexico)
Dogtooth
(2009): Giorgos Lanthimos(Greece)
Incendies
(2010): Denis Villeneuve(Canada)
Outside the Law
(2010): Rachid Bouchareb(Algeria)

Best Achievement in Cinematography

Inception (2010): Wally Pfister

Other Nominees:
Black Swan (2010): Matthew Libatique
The King’s Speech
(2010): Danny Cohen
The Social Network
(2010): Jeff Cronenweth
True Grit
(2010): Roger Deakins

Best Achievement in Editing

The Social Network (2010): Kirk Baxter, Angus Wall

Other Nominees:
127 Hours (2010): Jon Harris
Black Swan
(2010): Andrew Weisblum
The Fighter
(2010): Pamela Martin
The King’s Speech
(2010): Tariq Anwar

Best Achievement in Art Direction

Alice in Wonderland (2010): Robert Stromberg, Karen O’Hara

Other Nominees:
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010): Stuart Craig, Stephenie McMillan
Inception
(2010): Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat
The King’s Speech
(2010): Eve Stewart, Judy Farr
True Grit
(2010): Jess Gonchor, Nancy Haigh

Best Achievement in Costume Design

Alice in Wonderland (2010): Colleen Atwood

Other Nominees:
I Am Love (2009): Antonella Cannarozzi
The King’s Speech
(2010): Jenny Beavan
The Tempest
(2010/II): Sandy Powell
True Grit
(2010): Mary Zophres

Best Achievement in Makeup

The Wolfman (2010): Rick Baker, Dave Elsey

Other Nominees:
Barney’s Version (2010): Adrien Morot
The Way Back
(2010): Edouard F. Henriques, Greg Funk, Yolanda Toussieng

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score

The Social Network (2010): Trent Reznor, Atticus Ross

Other Nominees:
127 Hours (2010): A.R. Rahman
How to Train Your Dragon
(2010): John Powell
Inception
(2010): Hans Zimmer
The King’s Speech
(2010): Alexandre Desplat

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song

Toy Story 3 (2010): Randy Newman(“We Belong Together”)

Other Nominees:
127 Hours (2010): A.R. Rahman, , Dido(“If I Rise”)
Country Strong
(2010): Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges(“Coming Home”)
Tangled
(2010/I): Alan Menken, Glenn Slater(“I See the Light”)

Best Achievement in Sound Mixing

Inception (2010): Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick

Other Nominees:
The King’s Speech (2010): Paul Hamblin, Martin Jensen, John Midgley
Salt
(2010): Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell
The Social Network
(2010): Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Mark Weingarten
True Grit
(2010): Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland

Best Achievement in Sound Editing

Inception (2010): Richard King

Other Nominees:
Toy Story 3 (2010): Tom Myers, Michael Silvers
TRON: Legacy
(2010): Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague
True Grit
(2010): Skip Lievsay, Craig Berkey
Unstoppable
(2010): Mark P. Stoeckinger

Best Achievement in Visual Effects

Inception (2010): Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin

Other Nominees:
Alice in Wonderland (2010): Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
(2010): Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi
Hereafter
(2010): Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky, Joe Farrell
Iron Man 2
(2010): Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick

Best Documentary, Features

Inside Job (2010): Charles Ferguson, Audrey Marrs

Other Nominees:
Exit Through the Gift Shop (2010): Banksy, Jaimie D’Cruz
GasLand
(2010): Josh Fox, Trish Adlesic
Restrepo
(2010): Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land
(2010): Lucy Walker, Angus Aynsley

Best Documentary, Short Subjects

Strangers No More (2010): Karen Goodman, Kirk Simon

Other Nominees:
Killing in the Name (2010): Jed Rothstein
Poster Girl
(2010): Sara Nesson, Mitchell Block
Sun Come Up
(2010): Jennifer Redfearn, Tim Metzger
The Warriors of Qiugang
(2010): Ruby Yang, Thomas Lennon

Best Short Film, Animated

The Lost Thing (2010): Shaun Tan, Andrew Ruhemann

Other Nominees:
Day & Night (2010): Teddy Newton
The Gruffalo
(2009) (TV): Jakob Schuh, Max Lang
Let’s Pollute
(2011): Geefwee Boedoe
Madagascar, a Journey Diary
(2010): Bastien Dubois

Best Short Film, Live Action

God of Love (2010): Luke Matheny

Other Nominees:
The Confession (2010/IV): Tanel Toom
The Crush
(2010): Michael Creagh
Na Wewe
(2010): Ivan Goldschmidt
Wish 143
(2009): Ian Barnes, Samantha Waite

With info from IMDB and Oscars.org

Share your thoughts?